23 Ocak 2016 Cumartesi

“Eolya Boutique Hotel”

Ayvalık / Balıkesir

     Geçen yaz gerçekleştirdiğimiz Ayvalık - Cunda rotamızın konaklama noktası Eolya Boutique Hotel'di. Büyük uğraşlar sonucu içimize en çok bu şirin ve konsept otel sinmişti. Ve tatilimiz boyunca da ne kadar doğru bir karar verdiğimizi defalarca anladık. 


     Ayvalık'ın merkezinde, çok canlı bir noktada yer alıyor olması Eolya'nın en büyük artısı. Sahile, restaurantlara ve alışveriş mağazalarına inmeniz 5 dakika. Şirin, dar bir sokağa sapıyorsunuz ve 108 yıllık tarihiyle sizi karşılayan bir Rum Evi ile karşılaşıyorsunuz. Böylelikle artık çift olarak "rum evi fetişi"mizin ne boyutta olduğunu anladınız diye düşünüyorum.☺ 


     Eolya'yı şirin mi şirin bir kadın olan Erinç Abla işletiyor. Bir de sevimli kızı Damla ile Erinç Abla'nın eski bir dostu olan Ayfer Abla da onlara yardımcı oluyor. Türk kahvenizi yudumlarken, Eolya'nın avlusunda oturup bu şirin insanlarla çok keyifli bir sohbet geçireceğinizi garanti edebilirim. Hatta öyle ki Erinç Abla, bize Cunda'da ve Ayvalık'ta gitmemiz için çok güzel yerler bile önerip tatilimizi biraz daha güzelleştirdi.

     Eolya'nın konsepti; her odanın ayrı bir konsepte sahip olması. Ve her konseptin bir renge sahip olması. Odaları;mavi oda, mor oda, pembe oda, yeşil oda şeklinde. Bir de Damla'nın ders çalışıp oyunlar oynadığı şirin mi şirin bir odası var.Yani, bu 4 renkli odadan birini seçebileceğiniz küçük ve butik bir otel burası. Bu arada, biz pembe odayı seçtik☺.     Bu eski Rum Binası, Erinç Abla'nın büyük çabaları sonucunda aslına uygun olarak neredeyse kusursuz bir şekilde restore edilmiş. Mor odanın cumbası, mavi odanın terası... Hepsi binanın tarihi dokusuna sahip çıkmış ögeler. Odaların tasarımı için bir mimarla çalışan Erinç Abla, çok dekoratif ve ergonomik unsurları bir arada kullanmayı başarmış. Heybetli, demir işlemeli bir kapıdan giriyorsunuz ve o anda kendinizi evinizdeymiş gibi hissediyorsunuz. Hatta kendinizi o kadar evinizde hissediyorsunuz ki, Erinç Abla ya size terlik veriyor ya da galoş☺. Arkasında küçücük, tüm gününüzü orada aylaklık yaparak geçirmek isteyeceğiniz, bembeyaz bir avlu mevcut. İçeri girip yemekler yapmak isteyeceğiniz inanılmaz tatlı bir mutfakları da var. Odalar üst katta yer alıyor. Kısaca, Eolya'nın samimiyetine, işletmecilerin misafirperverliği ve hoş sohbetine, binanın tarihi dokusuna ve şirin dekorasyonuna biz aşık olduk. Şiddetle sizi de aşık olmaya davet ediyorum!     Biz Oda + Kahvaltı şeklinde rezervasyon yaptığımız için gerçek Ayvalık kahvaltısının ne demek olduğunu öğrendik. Sabahları Ayfer Abla'nın yaptığı Ege'nin otlarıyla harmanlanmış omletler, karadut reçeliyle Eolya'ya has kaymak lorunun muhteşem birleşimi, Ayvalık'a özgü çeşit çeşit lezzette zeytinler, zeytinyağları... Yaşar'la hayatımızın en lezzetli ve en sağlıklı kahvaltılarını Eolya'da konakladığımız sürede yedik. Özellikle o lor peynirinin tadı hala damağımızda.Tatilden döndükten sonra İzmir'de uzunca bir süre bir çok yerden lor alıp denedik. Sonuç: Hüsran☹. Eolya'daki gibisini bulamadık. Bi de bir kekler, börekler yapıp 5 çayı etkinliği düzenleniyor ki tadından ve keyfinden yenmez! Ayfer Ablacım, eğer bizi okuyorsan tekrardan eline koluna sağlık yahu yazarken iştahlandım! 
      Eolya'nın asma kattan oluşan bir de dinlenme odası var. Erinç Abla'nın harika kütüphanesi, sehpanın üzerinde yer alan çeşitli dergiler, mumlar, yayılmalık berjerler, televizyon ve ayaklı abajurlarla kafanızı dinlemek için çok uygun bir alan yaratılmış. Kendinizi evinizde gibi hissediyorsunuz derken bunu kastetmiştim. Yayılabileceğiniz koltuklar, ayakkabıyla içeriye girememeniz (girmek isteseniz bile sanki anneniz sizi yakalayacakmış ve azarlayacakmış gibi hızlı hızlı hareket etme düşüncesi), aile kahvaltıları, anne elinden çıkmış kurabiyeler ve gece kaçta gelirseniz gelin size dışarıya çıkmadan, otelin anahtarını veren Erinç Abla şirinliği. İşte bunlar hep Eolya. Yolunuz Ayvalık'a düşerse nerede kalacağınızı 1 dakika bile düşünmeden uğrayın.Adres: Sakarya Mahallesi Cumhuriyet Caddesi 11.sk No:11, 10400, Ayvalık / Balıkesir