11 Ocak 2016 Pazartesi

“Gönül Yazar Sokak”

Alsancak / İzmir

     Bu yazıda bir mekan değil de bir sokağı anlatıyor olmamın sebebi, bu sokağın zaten baştan sona konsept olması. Gönül Yazar Sokak, Alsancak'ta Garanti Sokağı diye tarif edebileceğimiz yer. Sokağa girdiğiniz anda kendinizi daha renkli bir dünyaya adım atmış gibi hissediyorsunuz. Yan yana farklı konseptlere sahip, birbirinden tatlı  mı tatlı mekanlar ve renklerle donatılmış bir sokak. Sokakta yer alan su boruları bile rengarenk boyanmış. Hiç bir köşesi unutulmadan her duvarı değerlendirilmiş, resmen bir sokağı sahiplenmiş işletmecilerin kolektifliği sonucunda, ortaya inanılmaz keyifli ve zevkli bir sokak çıkarılmış.


     Bu sokakta sırasıyla Nar, Mare, Baraka, Tenten, Alin ve sabırlı olup sokağın sonundan köşeyi dönerseniz de Münire sizi karşılıyor. 

     Nar; pop art dekorasyonuyla ve samimiyetten parçalamak isteyeceğiniz çalışanlarıyla sokakta sizi ilk karşılayan mekan oluyor. Sıcak şarabınızı veya biranızı çömlek bardaklarda içerken büyük keyif alacağınızı garanti edebilirim. Aslında sokaktaki tüm işletmeler konseptlerine uygun olarak çömlek bardakları tercih ediyor. Bu mekanların kesiştiği ve onları sevimli kılan noktalardan birisi sayılabilir. Nar'ın içerisine girdiğinizde iki berjerden, bir orta sehpadan ve bunların üstünde yer alan bir kitaplıktan oluşan köşeyi kendinize ayırmanızı tavsiye ederiz. Özellikle yağmurlu bir günde, hayata o pencereden bakmak çok keyifli oluyor. Küçük ve şirin nar şeklindeki dekoratif unsurlar da mekanın ismini aklınıza kazımanıza yardımcı oluyor. Bunun dışında birçok dergi, kitap ve fanzine ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz bir alan yaratılmış Nar'da.

     Mare'ye geldiğimizde ise adından da anlayacağımız gibi "deniz" konseptli bir mekanla karşılaşıyoruz. Duvardaki su borularının yerini küçük kayıklar, tekneler, ağlar, dümenler deniz yıldızları, deniz kabukları ve tıpkı denizler gibi sonsuz birçok detay alıyor. Mekanın içeride zengin bir kütüphanesi var. Yine mekanın konseptine uygun olarak gemi dümeni şeklinde bakırdan kül tablaları Mare'ye çok yakışıyor. Mare'de de sıcak,soğuk içecek ve yemek menüsüne ulaşmanız mümkün. Çömlek bardakta biranızı yudumlarken yanında size şirin bir turşu ve zeytin tabağı da getiriyorlar. Biranın yanında zeytin ikram eden mekan sevilmez mi☺? Ayrıca mekanın müzik zevkinin de oldukça iyi olduğunu belirtmek isterim.    Tenten, sizlerle paylaşmak istediğim bir diğer mekan. Burası için ilk olarak söylemek için can attığım şey; türk kahvesinin yanında renkli nazar boncukları getiriyorlar! Bana 2 tane getirdikleri için Tenten'e karşı sempatim ilk anda oluştu aslında.☺ Kafasını dinlemek isteyen herkesin mutlaka uğraması gereken bir mekan. Gayet sakin, uygun fiyatlara sahip ve kocaman bir kütüphanesi olan bir mekan burası. Berjer keyfini mekanın dışına taşıyan, yanına bir de abajur koyan, kütükleri sehpa olarak kullanan, ve bunların hepsini kendine çok yakıştıran, sokağın en kendine has mekanlarından birisi kesinlikle. Tenten, kütük altlık ve servisler, mumlar, rengarenk saksılar, kırmızı beyaz kareli masa örtüleri, yeşilçam karakterli kupaları ile kendi tarzını yansıtmakta. Ayrıca Tenten'in kütüphanesine 3 kitap getirene çay/kahve ücretsiz.     Sokağın sonuna vardıysanız artık size Münire'yi de anlatabilirim. Münire, kendisine cafe denmesinden hoşlanmıyor. Kendilerini "eskici, kahveci, gazozcu" olarak adlandırıyorlar. İşletmecileriyle oturup keyifli bir sohbet geçirme şansına eriştik. Mekanın adının nereden geldiğini sorduğumuzda aldığımız cevap çok sevimliydi. "Babaanemin adı."


     Münire, içeride bir çok vintage, nostaljik ve antika eşyayı bulabileceğiniz hatta satın alabileceğiniz bir mekan. İçeride kocaman bir sokak lambası bile var ve önceden haber vermek koşuluyla gerçekten o sokak lambasını bile satın alabiliyorsunuz. Bir diğer özelliği ise Cincibir'den Zafer'e, Niğde'den Ufuk'a 32 çeşit gazozu burada bulabiliyor olmanız. Yanında getirilen leblebiler de şirinlik abidesi. Münire, saatlerce oturabileceğiniz bir mekan değil. Zaten 5 tane masası ya var ya yoktur. Çünkü, çok küçük ve antika eşyalarla ağzına kadar dolu bir mekan. İçeride tommiks dergiler, birinci sigara, eski radyo ve televizyonlar, daktilolar, analog ve polaroid fotoğraf makineleri hatta tavuklu saatler bile bulabilirsiniz. Biz Yaşar'la ziyaret ettiğimizde, 2.Dünya Savaşı'ndan kalma bir Nato mühimmat çantasıyla bile karşılaşmıştık. İşletmecileri, çok keyifli sohbet edebileceğiniz kişiler. Kendinize alacak yeni bir şeyler bulamazsanız, buraya gelip bir kaç eski parça alın derim.     Gördüğünüz gibi bu sokak için kaç sayfa yazı yazsanız tam anlamıyla anlatmaya yetmiyor. Bir yerleri mutlaka eksik kalıyor. O yüzden, kendi pencerenizden bu şirin dünyaya bakmak için kararsız bir anınızda, tercihinizi bu sokaktan yana yapın derim!
Not: Ek olarak alıntı fotoğraflar da kullanılmıştır.

Adres: Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Gönül Yazar Sk. (Garanti Sokağı), Alsancak/İzmir