3 Ocak 2016 Pazar

“Hatıralar Evi”

Karataş / İzmir   
  
     Biz çift olarak müdavimi olduğumuz her mekanın hikayesini merak ederiz. Hatıralar Evi’nin de hikayesi bizim için çok manidar. Bu yüzden bloğumuzda ilk mekan olarak burayı seçtik.

     Hatıralar Evi, Tarihi Asansör’ün sokağına girdiğinizde sizi buram buram geçmiş kokan tarihi bir rum eviyle sağınızda karşılıyor. Hayatta hiçbir şeyin tesadüfen yaşandığına inanmam. Fotoğrafçılık ödevim için de o gün de o sokakta bulunuyordum. Bir tabelası olmadığı veya standart bir cafe görünümüne sahip olmadığı için daha önce hiç farketmemiştim. Fotoğraf çektiğimi gören sahibi ise beni içeriye davet edip içerideki güzel tarihi dokuyu çekmeme fırsat tanımıştı. İçeriye girdiğim anda o binaya aşık oldum. Ödevimde Hatıralar Evi’ne ait bir çok fotoğraf kullandım. Ertesi gün Yaşar’la tekrar oraya gittik. Hala herhangi bir tabelası veya bir adı yoktu bizim bildiğimiz. Çalışanlardan birisine merakımıza yenik düşüp sorduk. Adını az önce koyduklarını öğrendik. “Hatıralar Evi”. Mekanın adını ilk öğrenen müşteriler olmaktan büyük keyif aldık ve Swarm’da yerini de ilk kez biz açtık, biz check-in yaptık. Bizim için hikayesi özetle böyle.


     Mekana gelecek olursak, yukarıda da bahsettiğim gibi tarihi bir Rum evi Hatıralar Evi. Gayet loş ve sakin bir ambiyansa sahip. Adından ve binanın dokusundan da anlaşılacağı gibi müzik olarak genellikle eski 45’likler tercih ediliyor. Tanju Okan’dan Dario Moreno’ya, İlhan İrem’den Hümeyra’ya kadar bir çok nostaljik sanatçı size içkinizi yudumlarken eşlik ediyor. Alkol satışı mevcut; üstelik çokta cüzzi rakamlara. Yemek menüsü dar olsa da bildiğimiz kadarıyla günden güne genişletilmeye çalışılıyor. Hatıralar Evi’nin ayrıca eski Rum evlerinin mimari yapısına uygun olarak arkada bir avlusu bulunuyor. Bu avluda oturup biranızı yudumlarken kafanızı kaldırdığınızda Tarihi Asansör’le karşılaşıyorsunuz. İçeride ise oda oda bir kaç ayrı bölüm bulunmakta. Kalabalıktan uzak, sakin bir akşam geçirmek için ideal bir mekan. Enerjisinin sizi dinlendirdiğine gerçekten inanamayacaksınız.Not: Fotoğraf alıntıdır.
Adres: Mithatpaşa caddesi. Dario Moreno sokak.(Tarihi Asansöre giden sokak) Konak/İzmir