3 Ocak 2016 Pazar

“Kırk Merdiven”

     Karataş / İzmir

     İzmir'de Üçyol'dan Konak'a inen sonsuz merdivenler vardır. O sonsuz merdivenlerden birisinin denize çıktığı yerdedir Kırk Merdiven. İlk başta sokağa girdiğinizde haliyle kırk tane merdivenle karşılaşacağınızı düşünebilir ve adımlarınızı saymaya başlayabilirsiniz. Ancak, öyle olmadığını gördüğünüzde şaşırmayın. Çünkü, Kırk Merdiven'in adı tam da buradan geliyor. "Kırk" eski dilde "Çok" demek. Kırk Merdiven'i özel kılan şey daha oraya ulaşmadan başlıyor anlayacağınız. 


     Merdivenleri tırmanıp derin bir soluk aldıktan sonra 3 katlı eski bir Rum evi karşılıyor sizi. Kırk Merdiven, o Rum evinin en alt katında, çıktığınız o "kırk" merdivenin üzerinden denize bakıyor. Arkanızı dönüp güzel manzarayla karşılaşınca bütün yorgunluğunuzu unutuveriyorsunuz. İçeriye girdiğinizde küçük, samimi, sıcak bir ortam sizi karşılıyor. Binaya adım atmanızla birlikte tarihi bir doku ile karşılaşıyorsunuz. Taş duvarlar, demir pencereler, işlemeli kapılar... Dekorasyon açısından Kırk Merdiven'i özel ve güzel kılan şeylerden biri de tarihi dokuyla modern iç mimariyi bir arada bulundurması. Giriş kapısının hemen karşısında sizi karşılayan bar, barın üstünde yer alan tasarım aydınlatmalar ve tuğla duvarlar tarihi doğallığa modern bir görünüm katmış. Ayrıca, her tarzdan kitap ve dergiye ulaşabileceğiniz çok şirin de bir kütüphaneleri var.


     Seda ile Kırk Merdiven'e gittiğimizde en çok sevdiğimiz şey "Askıda Kahve" sistemi oldu. Para üstünüzü fiş olarak kestirip askıya asabiliyor, öğrenciler ve parası çıkışmayanlar sizin sayenizde kahve içebiliyor. Aslında işletmenin mütevaziliğini buradan da anlamamız mümkün. Çünkü, fiyatlar yeterince makul. Self servis mantığıyla çalışan Kırk Merdiven'de masanıza menünün gelmesini beklemek yerine barda siparişleriniz hazırlanırken samimi çalışanlarla sohbet etme imkanı bulabiliyorsunuz. Ayrıca buna da değinmeden geçemeyeceğim. Çok lezzetli ve özgün atıştırmalıklara sahipler. Özellikle kabaklı, mantarlı-kaşarlı ve tulum peynirli  kumrularını mutlaka denemelisiniz. Manzara olarak da ister deniz gören balkonunu, isterseniz de harika bir Tom Waits graffitisi olan sokağı seçebilirsiniz.      Kırk Merdiven tüm bu özelliklerinin yanı sıra çok yönlü bir işletme. Yeteneklerini sergilemek isteyen gençlere imkanlar sunarken çeşitli film gösterimleri ve müzik dinletileriyle de konuklarının keyifli bir akşam geçirmelerini sağlıyor. Burası sadece bir işletme değil aynı zamanda da bir yaşam alanı. Binanın üst katını kendilerine yaşam alanı olarak ayıran Halil abi ve eşi de bu mekanın içten yaratıcıları.
Adres:305 Sokak, No: 59 / A, 35280 İzmir