24 Ocak 2016 Pazar

“Kvcii”

Ayvalık / Balıkesir

     Ayvalık tatili esnasında aşık olduğumuz mekanların başını Kvcii çekiyor. Biz bu mekanın ismini "kivici" diye okuduk, öyle öğrendik, öyle de kaldı. Ancak, çalışanlarıyla hoş bir sohbet sonrası "Kahveci"'nin sessiz harflerini kullanarak bi kısaltma yaptıklarını öğrendik. Olsun. Bizim için orası kivici!     Kvcii, dekorasyonuyla, tarzıyla ve lezzetiyle konsept mekanın dibi diyebiliriz. Demir işlemeli eski bir kapı ve basamaklarında mumlarla sizi karşılıyor. Bana göre, Kvcii'nin kendine has dekorasyon anlayışı; konsepti. Bu dekorasyonu yiyecek ve içeceklerinin üzerinde de kullanmayı başarabilmiş özgün bir mekan. Biz açıkçası Ayvalık'ı çok "şehirle tatil kasabası arasında kalmış bir yer" olarak bulduk ve ağız tadımıza göre çok mekan bulamayacağımızı düşünmüştük. Ancak, Kvcii, bu tezimizi "lönk!" diye yıktı. Eğer Ayvalık'ta güzel müzikler dinlerken, kahvemi içeyim de kafamı dağıtayım diyorsanız burası tam da bu mood için biçilmiş bir kaftan. Zaten onlar da kendilerini "Best Coffee in Town" olarak nitelendiriyorlar. Siz düşünün artık bu iddianın ardında yatan lezzeti.


     Dekorasyonunu ele aldığımızda; az önce bahsettiğim o demir işlemeli kapı ve basamaklarında duran şirin mumlarla birlikte orada oturup sohbet eden insanlar bile gördüm. Çünkü, her yeri ayrı keyifli Kvcii'nin. Kapıdan içeriye girdiğinizde heybetli bir kütükten sarkıtılmış rustik ampüller ilk dikkatinizi çekecek şey olabilir. Bunun dışında, kendi evinizin salonunda oturuyormuş gibi hissedebileceğiniz, çok zevkli döşenmiş bir oturma alanı var içeride. Kış aylarında orada bulunmuş olsaydım, kesinlikle o köşeyi tercih ederdim. Biraz kış köşesi gibi yani anlayacağınız. Abajurlar, tuğla duvarlar, demir plakalar ve tablolar içeride ve dışarıda duvarları renklendiriyor. İçerideki duvarda asılı bir bisiklet dekoru da en sevimli ayrıntılardan birisi. Çok güzel bir playlist skalası olduğuna da değinmeden geçemeyeceğim. 


     Biz temmuzun kavurucu sıcağında orada bulunduğumuz için Kvcii Lemonade"'i denedik ve resmen aşık olduk. Vintage bardak altlıkları, limonatanın içerisinde verilen taze meyveler... Hepsi harikaydı. Bunun dışında Kvcii'nin kendilerine özgü kavanozda tatlıları var ki kesinlikle denenmesi gereken türden. Bu şirin ve lezzetli tatlıların ismi ise mekanın adını aratmayan cinsten. "Kvcii Kvnz"


     İçten çalışanlarıyla ve sahibiyle sohbet etmek için ve Ayvalık'ın kalabalığından bir saatliğine de olsa uzaklaşıp lezzetli birşeyler yiyip içmek isterseniz, açık adres aşağıdadır.Adres: Ismetpasa Mahallesi Cumhuriyet Cd No 53,Ayvalık, Türkiye