7 Ocak 2016 Perşembe

"Poetika"

Alsancak/İzmir

     Hayatının bir köşesinde her daim edebiyata yer verenler için bir mekandan bahsedeceğiz bugün sizlere. Alsancak'ın en güzel sokaklarından Can Yücel sokakta yer alan "Poetika".


     Poetika ismi, Aristotales'in sanat hakkındaki görüşlerini bir arada sunduğu ve şiir sanatı ile ilgili kuramları topladığı eserinden geliyor. Aynı zamanda İngilizce dilinde "poet" kelimesi "şair" anlamını karşılıyor.  Eminim ki Poetika'nın anlamını öğrendikten sonra oraya gidip görme hevesiniz fazlasıyla artacaktır. İsmi böylesine özenilerek seçilmiş bir mekanın konsepti şimdiden gözlerinizin önünde canlanmış olsa gerek. Poetika'nın en önemli avantajlarından biri Alsancak'ın karmaşasından uzakta olması. Arnavut kaldırımıyla, dar sokağıyla, birbirinden güzel mekanlarıyla sokağa girer girmez büyülenebiliyorsunuz. Poetika ise bu mekanlar içerisinde en mütevazisi. Sizi daha sokakta karşılamaya başlayan mekan içeriye adımınızı atmanızla birlikte sizi kendisine çekiyor. Kocaman tahta sehpalar, abajurlar, berjerler, dergiler ve kitaplar. Kafanızı kaldırdığınızda ağaçtan mükemmel bir tavan, tablolarla ve dekoratif eşyalarla süslendirilmiş duvarlar. Bu güzel görüntüyü ismiyle birlikte düşündüğünüzde her şey çok daha yerli yerine oturuyor. İsterseniz berjere ya da kanepeye yayılıp kitabınızı okuyabilirken, sevdiklerinizle içerideki ya da dışarıdaki masalarda keyifli sohbetlere de katılabilirsiniz.
            

     Oturduğunuz masaya garson, menünün yanında bir de şiir bırakırsa sakın şaşırmayın. Poetika'nın özenilerek seçilen ismi tam da bu noktada devreye giriyor. Her gün seçtikleri bir şaire ait şiirle güne başlayan Poetika, gün boyunca gelen misafirlerini günün şiiri ile karşılıyor. Seda ile Poetika'ya ilk gidişimizde, kadın garsonun masaya şiir bırakmasından ötürü tatlı bir sürtüşmemiz bile olmuştu. Siz neyin ne olduğunu bilerek giderseniz daha iyi olacaktır. Ayrıca işletme küçük ya da büyük çaplı birkaç derginin de dağıtımını üstlenmiş durumda. Çok kaliteli yayınlara buradan ulaşabilir ve göz gezdirme imkanı bulabilirsiniz.


     Bu mekanı her şeyin yanında güzel ve önemli kılan özelliklerinden biri de mutfağıdır. Menüsünde oldukça fazla seçeneğin bulunduğu, yemek yemeyi konseptinin içeriği ile keyifli hale getiren nadir mekanlardan biri. Yemekler doyuruculuğunun yanında fiyatları ile de çok uygun. Öğrenciler ve ucuza keyifli şekilde yemek yemek isteyenler için kesinlikle denenmesi gereken bir alternatif. Sıcak ve soğuk içecek yelpazesi ile de yemek keyfini taçlandırabileceğiniz bir konumda. Sanattan, şiirden, göz zevkinden ve menüsünden bahsetmişken müzikten söz açmamak olmaz. Çaldığı müziklerle ruhunuzu da doyurmayı başaran Poetika kimi zaman şarkılara eşlik etmenize kimi zamansa "Çok güzel bir parçaymış" demenize neden olacaktır.Adres: Can Yücel Sk. No: 7/a Alsancak, İzmir