8 Ocak 2016 Cuma

“Yolo Art & Lounge”

Kemeraltı / İzmir    
 You Only Live Once

     Hayatınızda mutlaka görmeniz gereken bazı yerler vardır. İşte Yolo'nun adı da buradan geliyor. Ölmeden önce mutlaka uğramanız gereken o yerlerden biri.
     18.yy sonlarında İzmir. Kervanların konaklaması için Abacıoğlu ailesi tarafından yaptırılmış bir han. Hanın içerisinde 220 yıldır mimarisi ve tarihiyle ayakta durmayı başarmış, Kemeraltı'nın tarihi dokusuyla örtüşen bir yapı. İşte bu satırları size o yapının kalbinden yani Yolo'dan yazıyoruz.


     Biz, Yolo'nun sahipleri ile tanışma fırsatını yakaladığımız için kendimizi şanslı hissediyoruz. Onlarla uzun uzun sohbet etme ve bu mekanın hikayesini onların ağzından dinleme imkanı bulduk. Bir aile işletmesi olan Yolo, Baba ve oğlunun uzun arayışları sonrasında hayallerini gerçekleştirdiği bir mekan olarak karşımıza çıktı. Mart ayından beri açık olan Yolo, 9 ay gibi uzun bir restorasyon ve tasarım sürecinden geçerek şu anki haline kavuşmuş. İçeriye adım atmanızla birlikte tasarımına neden 9 ay harcandığını anlıyorsunuz. Her bir noktası çok ince düşünülmüş. Örneğin uzunca bir ağaç yontması masanın ayakları, ailenin babaannesinden yadigar kalan eski bir dikiş makinesinden oluşuyor. Ya da niş içerisine oturtulmuş Ermeni bir ustanın elinden çıkma bakır bir mangal, yaratıcılıkla birleşerek evye olarak tasarlanmış. Ve daha sayamadığımız, hikayesi olan birçok eşya, Yolo'nun dekorasyonunu oluşturan unsurlar.


     Sahipleri, bu 220 yıllık binayı bulduklarında, binanın tüm tarihi dokusu yok olmuş ve yıpratılmış bir haldeymiş. Uzun süren tadilatların asıl amacı, binayı eski orjinalliğine ve doğal görünümüne kavuşturmak olmuş. Ve bu amaçlarını çok iyi bir şekilde gerçekleştirmişler. Binanın geneline hakim olan taş duvarlar, ikinci katın zeminini oluşturan tahta tavan, duvarlarda yer alan nişler, ikinci katın çatısını oluşturan ve son örneklerini gördüğümüz tonos çatı ve 18.yy'a ait taç kapılar binanın aslına uygun olarak düzenlenmiş. Yolo'nun mimarisine uygun olarak dekorasyonda; gramofonlar, vintage ankesörlü telefonlar, doğrama odundan kolonlar ve ağaç detaylı merdiven korkuluklar kullanılmış.


     Yolo'nun misyonu sanatı hayatın her anına katmak. Bu amaç doğrultusunda binanın 2.katı sergi alanı olarak kullanılmakta. Her türden yeteneği ve sanatı sergilemeye imkan sağlayan işletme, 2.katta bambaşka bir dünya yaratmayı başarmış durumda. 


     Mutfaklarında kendi tariflerini yaratan Yolo'nun yemek menüsü oldukça geniş. Biz kremalı, mantarlı tavuk ızgara ile mantarlı, karamelize soğanlı hamburgerini denedik. Hayatımızda yediğimiz en başarılı lezzetler arasında yerlerini aldılar. Geniş yemek seçenekleri dışında tüm alkol ve sıcak içecek çeşitlerini de burada bulmanız mümkün. İthal ve yerli biralar, baileys, viski, şarap ve daha birçoğu.  Bunlar sadece bizim anlatabildiğimiz kısmı. O yüzden, bir an önce gelin ve bu şirin konsepte merhaba deyin.

Adres: Anafartalar Caddesi 228, Abacıoğlu Hanı, Kemeraltı, 35250 Konak, İzmir