18 Şubat 2016 Perşembe

“Vino Şarap Evi”

Cunda Adası / Balıkesir   

     Vino Şarap Evi, herşeyin sağlıklı ve lezzetli olduğu Cunda Adası’nda yer alan leziz ev yapımı şarap ve likörleri ile nam salmış minicik bir mekan. Üstelik, bize göre de Cunda Adası’nın en güzel sokağında yer alıyor. 

     Cunda Adası’nın kalbinin attığı noktada yer alan Vino’nun daha önünden geçtiğiniz anda aşık olma ihtimaliniz çok yüksek. Girişinde sizi mekanın Latince yazılmış “In vino veritas” (Hakikat; şaraptadır.)  tabelası karşılıyor.


     Lezzetli ve sağlıklı ada yemekleri,  ev yapımı şaraplarınızın yanında inanılmaz uyum sağlıyor. Menüsü;  zeytinyağlılardan Girit mutfağına, ada otlarından  kabak çiçeği dolmasına kadar uzanan geniş ve adaya özgü lezzetlerle dolu.  Şarabınızı yudumlarken sadece peynir tabağı söylemeniz bile yeterli olacaktır.  Çünkü, lezzet konusunda nasıl iyi karın doyurmayı bilen bir mekan olduğu kadar, sunum konusunda da bir o kadar göz doyurmayı iyi bilen bir mekan Vino.     Ada ve çevresinde meşhur olan karadutun lezzetini bir de ev yapımı şaraplarda denemenizi  şiddetle tavsiye ediyorum. Biz tek kelimeyle “bayıldık!” Sangria’sı tavsiye edilenler listesinin başını çekiyor diyebiliriz.  Karadutlu, böğürtlenli, narlı şaraplarının yanında da sakızlı, mandalinalı , karadutlu, karabaş otlu, zencefilli ve cadı kazanı gibi çeşit çeşit likörleri Vino’da bulabilirsiniz. Likörler içerisinde de sakızlı likör en çok tavsiye edilen likör çeşidi. Yemek menüsüne geldiğimizde ise sıcak ot  tabağı, karides güveç, ot mücveri, ada köfte, kabak çiçeği dolması  gibi kültürel ve adaya özgü yemekleri burada tatmanız mümkün.


     Muhtemelen ilk bakışta sizi kendisine dekorasyonuyla aşık edecektir Vino. Kırmızı ve yeşil tonlarının hakim olduğu bu konsept mekanda ekoseli masa örtüleri, tahta masa ve sandalyeler, kırmızı ve yeşil renklerde boyanmış panjurlar, şaraplıklar, tepenizde yer alan asmalar ve renk renk sokak aydınlatmaları  ile şirin mekanlar sıralamasında zirveyi oynamaya adaydır benim için Vino. Mekanın bir diğer değinilmesi gereken özelliği ise kesinlikle müzikleri. Keyifli bir ada akşamı  geçirmek istiyorsanız Vino’ya uğrayın.

Adres: Cumhuriyet Caddesi, No: 8 Cunda Adası , Ayvalık