19 Haziran 2016 Pazar

“Paşa Kaptanın Evi”

İzmir / Sığacık

Bugün sizlere ölmeden önce uğramanız gereken 101 mekandan birisi olan aynı zamanda kahve içilmesi gereken 40 mekandan birisi olabilmeyi de başarmış bir mekan olan Paşa Kaptan'ın Evini tanıtacağız.


Sanatkar bir Kaptan'ın yıllarca gemi kaptanlığı yaptıktan sonra emekli olmasıyla evinin duvarlarını deniz kabuklarıyla, cam kırıklarıyla ve taşlarla süslemesiyle ortaya çıkan rengarenk bir ev Paşa Kaptan’ın Evi. Sığacık Kalesi tarafında kısa bir sahil yürüyüşüne çıkayım derseniz dikkatinizi çeken ilk ev olacağına eminiz.


Bu ev ile ilgili ilginç bir bilgi de BBC gibi bir basın kurumunun bile Paşa Kaptan’ın Evi’nde çekim yapmış olması. Bu ilginç olduğu kadar normal bir durum da. Çünkü, Paşa Kaptan’ın Evi’ne adımınızı attığınız gibi sanki wonderland’e ayak bastığınızı hissediyorsunuz. Doğanın bir cennet tasviri gibi korunduğu ve doğallığın güler yüzlü çalışanlara kadar yansıdığı bir mekan. Bunu sacda gözleme açan ablaların sohbetlerinden anlayabilirsiniz. ☺


Fiyatlar oldukça ucuz, kesinlikle maddi kaygılarla işletilen bir mekan değil. İçeride hediyelik eşyalar satın alabileceğiniz çeşitlilik skalası oldukça geniş bir alan bile yaratılmış. İster içeride oturun, ister arka taraftaki avluda doğaya dokunun. Huzur dolmak, biraz şehrin gürültüsünden kurtulup zamanın yavaşlamasına kendinizi bırakmak isterseniz avluyu tercih etmenizi öneririz.☺ Zaten Sığacık, “Yavaş Şehir (Cittaslow)” mottosuyla yaşayan bir deniz kasabası. Cittaslow İtalya’da doğmuş, Uluslararası bir birlik ve belirli kriterlere göre yavaş şehirlerini seçiyor. İşte Sığacık da Cittaslow’un İzmir’deki tek varisi. Paşa Kaptan’ın Evi de kesinlikle oldukça yavaş. Eğer yolunuz düşerse bir sanat eseri olan Paşa Kaptan’ın Evi’ni mutlaka görün.
Adres: 127. Sokak, Sığacık, Seferihisar - İZMİR