26 Temmuz 2016 Salı

5:18

Buca / İZMİR

     "Yeni ve Eski'nin bir vücutta doğallığı." 5:18 kendisini bu şekilde tanımlıyor. Ve biz de bu tanımlamaya ten points veriyoruz! Çünkü efenim, 5:18 içerisinde antika eşyaları barındırdığı gibi lezzetli mi lezzetli iced americano'lar da barındırıyor.
     5:18, Buca'da bulunan, gördüğünüzde kapısından içeriye atlamak isteyeceğiniz kadar sakin bir kaçış noktası. Tek katlı eski bir yapı olan 5:18 adını Buca'lı işçilerin işe gitmek için bindiği 5 treninden alıyor. Bu açıdan bakacak olursak oldukça manidar bir isim seçimi diyebiliriz.     5:18'de kahvenin iyisini içersiniz. Biz Yaşar'la sıcak havalara karşı bir direniş göstermek amacıyla vanilyalı iced latte'sini denedik. İyi ki de denemişiz. Tam anlamıyla harikaydı. Hatta ve hatta Yaşar "İçtiğim en güzel latte be! Latte dediğin böyle olur!" falan diye sevindi çocuğum. Kısaca, 5:18'de her türlü kahvenin en lezzetlisini bulabilirsiniz, üstüne üstlük dünyanın en sıcakkanlı işletmecisinden de kahvelerinizi yavaş içerseniz "sizi gidi niye bitmedi o kahveler yoksa beğenilmedi mi?" nidaları da işitebilir bir tür sarılma ya da yanak mıncırma isteği yaşayabilirsiniz.

     Dekorasyonuna gelecek olursak, tuğla duvarlar üzerinde yer alan sanatsal tablolar, her yerde vintage bavullar, antika berjerler, tahtadan kitaplıklar, tahtadan dergilikler, tahtadan masalar, tahtadan sandalyeler, herşey tahtadan! Çünkü, herşey doğal! Onların deyişiyle yeni ve eskinin bir vücutta "doğallığı."      Arkada bulunan küçük ve şirin avlusu tam anlamıyla birşeyler yazıp çizmek, kafanızı dinlemek ve herşeyden uzaklaşmak için yaratılmış. Bahçede ağaç dallarının arasına bağlanmış küçüklüğümüzden kalma bir salıncak var ki birisi sizi sallarsa şehirden gerçekten tam anlamıyla uzaklaşabilirsiniz! Avlu tamamen dış hayattan arındırılmış durumda. Ağaçlar, gökyüzü ve biraz müzikle başbaşa kalmak isteyen okurlarımıza duyrulur! 
     5:18'in içerisinde tüm bu kusursuz dokunuşların dışında öyle güzel ve eski bir şömine var ki eğer kışları yakılıyorsa o şöminenin önünde kitap okumaya gideceğimiz kesin. Ayrıca, içeride polaroid fotoğraf makinelerinden eski radyolara, dergilerden kült kitaplara varasıya herşeyi bu konsept mekanda bulmanız mümkün.     5:18, fiyat - kalite dengesi açısından ele aldığımızda oldukça mütevazi fiyatlara sahip. Menüsü kahve skalası üzerinde yoğunlaşmış durumda olan işletmemizde Cold Brew, Espresso, Americano, Flat White, Latte, Capuccino, Mocha,Filtre Kahve ve türevlerini bulabilirsiniz. Nerde bu 5:18 yahu diyenler için de Buca'da Kasaplar Meydanı'nı biraz geçince karşılaşacağınız şirin, tek katlı ve panjurlu o ev 5:18!Adres: 160 Sokak, No: 4 Buca/İzmir (Erdem Caddesi)