22 Temmuz 2016 Cuma

"B'ready - Snacks & Bites"

Alsancak / İZMİR

            Bugün sizlere Alsancağın ara sokaklarında tatlı ve şirin bir mekandan bahsedeceğiz. Menülerindeki her şeyin kendi ellerinden çıktığı, alıştığınızın dışında tatlar bulabileceğiniz, yumurtalardan yarattıkları harika kahvaltılar ve özel yapım tatlıları ile kesinlikle uğramanız gereken bir yer; B'ready Snacks and Bites.


            İzmir son zamanlarda ard arda açılan konsept mekanlar ile birlikte senelerdir içerisinde bulunduğu kısırlıktan kurtulmaya başladı. Bu yeni nesil konsept mekan jenerasyonunun en yeni üyelerinden olan B'ready, 3 ay önce Alsancak Şair Eşref Bulvarı üzerinde tatlı ve sakin bir sokakta açıldı. B'ready'nin işletmecileri Büke Hanım ve Hüseyin Bey İstanbul'da yaşadıkları süre boyunca Mutfak Sanatları Enstitüsü'nde eğitim almışlar. Büke Hanım pasta ve ekmekçilik, Hüseyin Bey ise Aşçılık üzerine uzmanlaşarak başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz enfes tatları keşfetmişler. Hayallerini gerçekleştirmek ve insanlara bu yeni tatları sevdirmek amacıyla çıktıkları yolda ilk durakları İzmir olmuş. Böylelikle Alsancağın en tatlı mekanlarından biri olmaya aday B'ready, nisan ayında kapılarını bizler için açmış.


            Biz Seda ile B'ready'de geçirdiğimiz süreden oldukça keyif aldık ve çok güzel ağırlandık. Büke Hanım ve Hüseyin Bey ile uzunca oturup oldukça samimi bir sohbet gerçekleştirdik. Böylece B'ready'nin hikayesini onların ağzından dinleme şansı bulduk.


            Menüde karar verme aşaması bizi biraz zorlasa da Büke Hanım'ın tavsiyesi üzerine yeni bir tat olarak B'ready'e özel soğuk çayı denedik. Dondurulmuş vişne püresiyle tamamen doğal süreçlerden geçen bu çayın sunumu başlı başına aşık olunası. Çay haricinde doğal vanilya kabuklarıyla aroma edilen lattesini denedik, uzun zamandır içtiğimiz en kıvamlı latteydi. B'ready'nin menüsünde içeceklerin dışında yiyecek opsiyonları da oldukça zengin ve özgün. Örneğin; kendi elleriyle yaptıkları ekşi maya ekmek üzerine poşe yumurta, füme et ve hollandaise sos ile hazırladıkları kahvaltılık merak konusu. Ayrıca kahvaltılarıyla meşhurlaşmaya başlayan B'ready'de eggs benedict de yeni tatlar keşfetmek için ideal.            Bir diğer tada değinmemiz gerekirse Büke Hanım ve Hüseyin Bey'in ikramı üzerine yaratıcıları oldukları "Elmalı Baklava Napoleon" tatlısını tattık. B'ready'nin ne kadar özgün ve mutfakta profesyonel olduğunu sadece bu tatlısını tadarak bile anlayabilirsiniz. Tatlı, baklava katları arasında creme patisserie ve karamelli elma parçalarının yer almasıyla yaratılmış. Tabi ki baklava katları da tamamen el yapımı! Hazır gıda kullanmamaya çalıştıklarını belirten Büke Hanım, şişelenmiş soslardansa kendi çikolata soslarını, vanilya aroması yerine taze vanilya parçalarının tadına güvendiklerini ve olabildiğince kutulanmış gıdalardan uzak durduklarını söyledi. Durum böyleyken ortaya çıkan yiyeceklerin müthiş sunumlarla birleşmesi sonucunda ağızların sulanmaması elde değil. Menü konusunda oldukça titiz davranan B'ready, menüde kendi yemeyecekleri ve beğenmedikleri tatları barındırmıyor. Böylelikle B'ready'nin menüsü lezzet ve kalite açısından oldukça doyurucu bir hale gelmiş durumda.


            B'ready'nin kaliteli ve geniş menüsünden sonra Büke Hanım ve Hüseyin Bey'in evreninden bahsetmek gerekiyor. Evren diyorum çünkü çivisinden yer döşemesine, boyasından eşyaların seçimine kadar her bir detay tamamen kendi ellerinden çıkmış. 2,5 aylarını alan bu süreç sonrasında küçük ayrıntılarla bezenmiş, çiftin enerjisini hissedebileceğiniz, sohbet etmekten keyif alacağınız bir mekan ortaya çıkmış.


            Farklı lezzetler denemek, güzel ve keyifli zaman geçirmek için B'ready Alsancak'daki en doğru rota olacaktır. Büke Hanım ve Hüseyin Bey'in ellerinden çıkmış enfes lezzetleri tatmanızı bir an önce öneririz. Şimdiden keyifli oturmalar. Adres: Alsancak Kültür Mahallesi Zuhal Yorgancıoğlu Sokak No:9/B Konak