26 Eylül 2016 Pazartesi

"Gramofon Cafe & Bar"

Eski Foça / İZMİR

     Eski Foça'da tıpkı adı gibi gramofonda taş plakların çaldığı taş bir ev düşünün! Biraz şiir biraz naftalin kokulu 45'lik seviyorsanız hele bir de sahil kasabası sevdalısıysanız Gramofon'a aşık olacağınızı içtenlikle söyleyebiliriz.


     Gramofon'da yok yok. Menü içeriği oldukça kapsamlı. Sıcak içecek çeşitlerinin yanı sıra bütün soğuk içecek çeşitlerini de burada bulabilirsiniz. Biz ısrarla ev yapımı limonatasını tavsiye ediyoruz. Çünkü, bugüne kadar içtiğimiz en lezzetli, en kıvamlı ve en organik limonatayı burada içtik. Ee malum sahil kasabasındayız birasız, rakısız olmaz diyenler için de bir çok yerli ve import bira çeşitleri menü içerisinde yerini almış. Gramofon'u güzel kılan şeylerden birisi de bizce bu. Kimi masasında birasını yudumlarken kimisi nargilesini içiyor, kimisi de sakızlı türk kahvesini yudumlayıp kitabını okuyor. Herkesin aradığı ve bulduğu tek ortak şey ise; sahil kasabası huzuru.      Gramofon'un öncelikli olarak değinilmesi gereken noktası kesinlikle dekorasyonu ve özgün konsepti. Eski Foça'nın meşhur taş evlerinden birisi olan mekan, sırf bu yönüyle bile aşık olunası. Buna ek olarak, kafanızı gökyüzüne kaldırdığınızda ışık hüzmelerini sarmaşıkların arasından görmek, dekorasyonun adeta doğallıkla buluşması. 


     Ahşap masa ve sandalyeleri, tarih kokan taş duvarlarının üzerinde yer alan şiirler, şairler, dizeler, antika gemici fenerleri, Cemal Süreya'lar, Turgut Uyar'lar, Edip Cansever'ler ve daha niceleri... İçeride ise mekanın sembolü olan bir gramofonları bile bulunuyor. 


     Gramofon Cafe'nin girişinde bir kara tahta var ki; "Şiir Sokakta" akımını anlamlı kılıyor. Her gün Sabahattin Ali'lerin Tezer Özlü'lerin, Didem Madak'ların, Oktay Rıfat'ların kült dizeleri bu kara tahtaya yazılıyor. Hatta hepimizin zaman zaman dönmeyeceğimiz bir yer seçip kaçıp gitmek istediği o göğe bakma durağı Gramofon'da bulunuyor. 


     Masaların yanında bulunan duvar boyunca ise Gramofon müdavimlerinin post-it'ler üzerinde bıraktığı yazılı notları, hatıraları, dizeleri, hisleri asılı. Kısaca kafanızı çevirdiğiniz her yer şiir kokuyor Gramofon'da. Dergiliklerin ve gazeteliklerin yaratılış fikrine ise resmen hayran kaldık.


     Fiyat - kalite dengesi açısından oldukça uygun bir segmentte yer alan Gramofon'da çalışanlar da oldukça samimi ve ilgili. Çalan müzikler ise bizce değinilmesi gereken bir diğer nokta. Ruhunuzu, bedeninizi ve zihninizi dinlendiren cinsten bir playliste sahip olan Gramofon'da Yeni Türkü, Ezginin Günlüğü, İne Saz, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Sofar Sanatçıları ve tabiki olmazsa olmaz 45'likler size uzunca bir süre yetecek kadar huzur stoğu yapıyor. Şahsen biz en son yorgunluğumuzu uzunca bir süre dergilerimizi okuyup, biralarımızı yudumlayıp şarkılar mırıldanarak giderdik.


     Gramofon Cafe & Bar, bimekanbikonsept'in en iyilerinden biri olmayı başarabilmiş; doğal, dinlendirici ve özgün bir mekan. Eski Foça'ya yolunuz düşerse Göğe Bakma Durağı'nda buluşalım!

Adres: Reha Midilli Cad. 194. Sok. Eski Foça, Izmir