18 Aralık 2016 Pazar

"Filika Meyhane & Cafe"

Alsancak / İZMİR


            Bugün blogumuzda sizler için bir meyhaneden bahsedeceğiz. Ama bu meyhane bildiğiniz meyhanelerden biraz farklı. Meyhane kültürüne yeni bir yorum getiren, akla ilk geleni yapmak yerine yeni ve eskiyi birlikte yorumlayan, deneysel lezzetleri ile damak zevkinize hitap etmeyi başaran bir yer; Filika Meyhane & Cafe!


            Alsancak Can Yücel sokakta, eski bir Rum evini kendine mesken tutan Filika sokağın özelliğinin ve güzelliğinin en önemli parçalarından biri. Bu güzelliğini de gerek dekorasyonu, gerek menüsündeki lezzetleri, gerekse siz dostlarınızla sohbet ederken size eşlik eden müzikleri ve samimi çalışanlarına borçlu.


            Filika Meyhane & Cafe bir çok farklı unsuru bünyesinde bulunduran, bu unsurların birbirleri arasındaki uyumu tatlılıkla süslemeyi başaran ender işletmelerden. Filika'dan içeriye girip eski Rum evinin kokusunu içinize çekmenizle birlikte güne bir sıfır önde başlıyorsunuz. Aslına uygun şekilde kullanılan; üç metrelik tavan, ahşap pencere ve kapı pervazları, mermer zemin ve kıvrılarak üst kata yükselen merdiven korkulukları sizi eski zamanlara götürmeye yetiyor. Mekanın büyüsüne kapılmışken masa ve sandalyelerde kullanılan mavi-beyaz renkler kendinizi küçük bir tatil kasabasında bulmanıza neden oluyor. Son olarak gözlerinize eşlik eden müzikler ise Filika Meyhane & Cafe'nin en önemli özelliğini oluşturuyor. Meyhane sofalarının klasik isimleri Zeki Müren, Müzeyyen Senar gibi sanatçıların yerini Filika'da Hüsnü Arkan, Bülent Ortaçgil, Birsen Tezer, Jehan Barbur, gibi alternatif sanatçılar almış durumda. Kafamızda oluşan Rakı sofrası müziklerini yıkıp geçen Filika, meyhane sohbetlerine farklı bir boyut kazandırmış durumda.


            Tüm bu süreç Filika'da oturup keyifli bir akşam geçirmenize zemin oluşturuyor. Filika Meyhane & Cafe ruhen yaşattığı bu keyfi sunduğu lezzetlerine de yansıtmış. Bimekanbikonsept olarak Filika'daki en önemli tavsiyemiz kesinlikle menüye bağlı kalmayın. Filika'da yer alan bir çok özel ve güzel tadı samimi ve güler yüzlü çalışanlara danışarak öğrenebilirsiniz. Bizim şiddetle tavsiye edeceğimiz lezzet "Güveçte Yaprak Ciğer"! Daha önce yediğiniz bütün ciğerleri unutun ve Filika'da bir an önce deneyin. Fokurdarken ocaktan alınıp masanıza konan ciğer gözünüzün önünde pişmeye hala devam ediyor olacaktır. Sunumuyla ve lezzetiyle müdavimi haline geldiğimiz Güveçte Yaprak Ciğer, sevmeyenlere ciğeri sevdirecek cinsten bir lezzete sahip.


            Ege mutfağına oldukça hakim olan Filika Meyhane & Cafe'de denenmesi gereken bir diğer lezzet "Sıcak Ot Tabağı"! Zeytinyağı, limon ve biraz sarımsağın karışık otlarla oluşturduğu uyum hem göze hem de mideye hitap ediyor. Bu güne kadar otlarla haşır neşir olmayanlar için iyi bir başlangıç olacaktır.


            Rakı sofralarının vazgeçilmezi mezeler. Filika'da ilk düşünüşte akla gelecek mezelere alternatif bir çok meze bulunmakta. Bunlar arasında en güzeli ise "Kuru Domates"! Yazın güneşte kurutulan domateslerin zeytinyağı ile ovularak geldiği kıvam ve sonunda ulaştığı lezzet. Her damak zevkine uyan bu özel meze herkesin en iyileri arasına girecek cinsten. Tüm bunların yanında ara sıcakları, köfte ve balıkları ile de oldukça iyi işlere imza atan Filika Meyhane & Cafe mutfak konusundan sizi tatmin edecektir.


            Aynı zamanda Filika, her kesimden bütçeye hitap eden bir işletme özelliği de taşıyor. Buna yönelik olarak hafta içi ve hafta sonuna özel hazırladıkları kampanyalı menüler de oldukça tercih edilesi. Bir öğle yemeğinde ya da akşam rakılamasında Alsancağa yolunuz düşerse Filika aklınızın bir köşesinde dursun.            Son olarak Filika'nın yaptığı işlerden biraz bahsetmek gerekir. Filika boş vakitlerinde gerçekleştirdiği etkinliklerle sanata ve sanatçıya sahip çıkan, duyarlılığı da oldukça yüksek bir mekan. Kimi zaman resim sergileri, kimi zaman da söyleşilere ev sahipliği yapan Filika,  sergilere kendileri de destek olmayı ihmal etmiyor. Destek amacıyla aldıkları tabloları Filika'nın duvarlarında görmek mümkün. Ayrıca Filika Meyhane & Cafe sevdiğimiz sanatçılarında uğrak noktası. Bülent Ortaçgil, Bulutsuzluk Özlemi, İsmail Saymaz, Manuş Baba, Nihat Sırdar (Sivrisinek) gibi her sektörden sanatçının İzmir'deki rotası. Bir gün Filika'ya gittiğiniz de çok sevdiğiniz bir kişiyi görebilirsiniz. Her an her sürprize hazır olun.


            Filika Meyhane & Cafe, İzmir'de kafa dinleyip dostlarla keyifli bir sohbete kendinizi kaptırmak için doğru bir adres. Daha çok şey kaçırmadan ilk rakı sofranızı Filika'da kurmalısınız. Bizden söylemesi.

Adres: Can Yücel Sokak No:14 Alsancak/İzmir