28 Ocak 2017 Cumartesi

"Raika1875"

            Karşıyaka / İZMİR


            Sanat mı tavuktan çıkar, tavuk mu sanattan?

     Tavuk, pilav ve sanat kelimeleri ilk bakışta size bir şey anımsatmayabilir. Ancak Karşıyaka'da bulunan Raika1875 yaratıcı, samimi, kaliteli ve en önemlisi güler yüzlü işletmesiyle kafanızdaki tavuk, pilav, sanat üçlemesinin nasıl güzel harmanlanabileceğini gösteriyor. Eskinin ve yeninin birlikte vücut buluşuna sizde şahit olun!


       Ortaya yeni tatlar çıkaran, klişelerden sıyrılmış, kendine has üsluplarıyla nev-i şahsına münhasır bir mekandan bahsedeceğiz bugün sizlere. Uzun zamandır Bimekanbikonsept'in gidilecekler listesinde yer alan Raika1875'e sonunda rotamızı çevirdik ve yollara düştük. Raika1875'e adımımızı atmamızla birlikte Seda'yla ikimizin de tepkisi aynı oldu. Neden bu kadar geç kaldık! Raika1875'e girdiğinizde hissettiğiniz ilk şey bir sanat galerisini ziyaret ettiğiniz hisle aynı. Duvarlarında asılı birbirinden güzel tabloları, dünyanın bir çok yerinden toplanmış aksesuarları, el yapımı birbirinden estetik ağaç ve kraft işçilikleri ile daha bir çok şey Raika1875'in büyülü dünyasında yerini almış durumda.   Raika1875'in konseptinden bahsedecek olursak üç kelimeyle tanımlamak mümkün. Tavuk, pilav ve sanat. Eskiden babaannelerimizin yaptığı o tereyağlı tavuklu pilavlardan yemeyenimiz yoktur. Ya da sokak başlarında, maç çıkışlarında, kahve köşelerinde mutlaka bir tavuklu pilavcı ağabeyimizden yemişizdir o lezzeti. Raika1875 işte bizim bu hatıralarımızdan yola çıkarak böyle güzel bir işe imza atıyor. Üstelik hem isminin hem de bu oluşumun nasıl ortaya çıktığının güzel bir hikayesi var.


         Raika1875 aslında bir sanat galerisi fikriyle yola çıkıyor. İşletme sahiplerinin yurtdışından topladığı hatıraları, satın aldığı eşyaları, kendi sanatsal üsluplarıyla yarattıkları el işi tasarımları sergileyecekleri bir galeri açma fikirleri vesile oluyor. Ancak küçük bir endişeleri doğuyor. Ya ziyaretçimiz olmazsa. Bu aşama da eski anılarından ortaya çıkardıkları Raika teyzeleri devreye giriyor. Küçükken evlerinde ev işlerine yardımcı olan Raika teyzelerinin tadı damaklarında kalan tavuklu pilavını hatırlayan işletme sahipleri tavuklu pilav fikriyle sanatı bir araya getiriyor. Böylelikle açacakları mekanın ismi de belli oluyor. Mekanlarının Karşıya'da 1875. sokakta yer almasını da isimle birleştirerek İzmir'in en güzel yerlerinden Raika1875 ortaya çıkıyor. Raika1875 kendisinden de şu şekilde bahsediyor, "Çocukluk anılarımızın ara sıra bize kendini hatırlattığı günlerden birinde, eski fotoğrafların arasından çekip çıkardık Raika Hanım'ı. Pişirdiğimiz Raika Hanım usulü tavuklu pilavın tuzu biberi de sanat olsun istedik."


      Bu güzel ve özgün fikri uygulamaya döken işletmenin kurucuları ortaya yeninin ve eskinin bir arada harmanlandığı kendine has bir güzellik çıkarıyor. Mutfaktan süzülen tavuklu pilav kokusunun arasında hem eserleri inceleyip beğendiklerinizi satın alabilir hem de lezzetiyle sizi mest edecek tavuklu pilavınızın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca Raika1875'e uğramanız için en öneli sebeplerden biri mekanın inanılmaz bir enerjiye sahip olması.  Bunun en önemli sebebi işletmecilerinin güler yüzlülüğü ve işlerini büyük bir aşkla yapmaları. Bütün pozitif enerjileriyle sizi daha kapıda karşılayan, hoş sohbetleriyle kendinizi evinizde hissetmenizi sağlayan Raika1875'de arkadaşlarınızla, ailenizle, sevgilinizle hoş bir akşam geçirmek ve mutlu ayrılmak oldukça mümkün.
           

      Raika1875'in menüsü çok geniş olmasa da içeriği oldukça doyurucu ve tatmin edici. Tavuklu pilavın başı çektiği menüde; tavuklu çorba, tavuklu salata, sandviç, cacık, gazoz var. Raika1875'in tavuklu pilavdan sonra dillere pelesenk olan bir diğer favori yiyeceği ise keşkül. Küçük kavanozlarda servis edilen kıvamı ve içerisindeki bademlerle yiyenlerin mest olmasına sebep olan lezzeti bizim de favorimiz arasına girdi. Ayrıca Raika1875'de bir çok kahve türünü de bulmak mümkün. Yemek sonrası kahvenizi nerede içeceğinizi düşünmenize gerek yok. Menüsündeki bütün yiyecek ve içeceklerde kaliteyi birinci planda tutan Raika1875'de fiyat-kalite dengesi de oldukça uygun.
          Sanatın tümüyle sizi kapladığı alanda sunumlarına da oldukça özen gösteren Raika1875 özgün sunumlarıyla iştahınızı kabartıyor. Keşküllerin yer aldığı cam kavanozlar ve tahta kaşıklar, tavuklu pilav tabağına yapılan küçük dokunuşlar, yemek öncesi getirilen atıştırmalıklar ve kahveleri ile işletme sanatını menüsüyle buluşturuyor. Ayrıca yaz günleri için arka bahçesini değerlendiren Raika1875'in oturma alanları ve mekanın dekorasyonu oldukça güzel.

     Bimekanbikonsept olarak Raika1875 ziyaretimizden oldukça mutlu ayrıldık. İşletme sahiplerinin hoş sohbeti, tavuklu pilav ve keşkülünün lezzeti, çevremizi kaplayan eserlerin güzellikleri sayesinde oldukça güzel bir gün geçirdik. Sizler de daha fazla vakit kaybetmeden bir an önce Raika1875'e uğrayın ve güzelliklerin tadını çıkartın.


Adres: Fazıl Bey Caddesi, No:5a Karşıyaka