15 Mayıs 2017 Pazartesi

"Black Ivory"


    Yeni mekan keşfetmeye hazır mısınız? Bu yazımızda sizlere İzmir'deki kahve dükkanlarına müthiş bir alternatif olmaya aday Black Ivory'den bahsedeceğiz. Bir ay önce kahve severlere Alsancak'ta kapılarını açan Black Ivory, yepisyeni bir mekan olmasının yanı sıra aklınızdaki en iyi lezzet olmaya aday.


        Bu yıl ilk defa "Alsancak Tren Garı"nda düzenlenen “Mac & Cheese Festivali"ne katıldıktan sonra bolca makarnanın üzerine iyi bir kahve içmek şart olmuştu. Küçük bir araştırma sonucunda bir ay önce kahve severlere kapılarını açan Black Ivory gözümüze çarptı ve oturmaya karar verdik. İşte her şey o anda başladı!

         Ferah bir sokakta yer alan Black Ivory ilk bakışta merak uyandırıcı ve cezbedici bir atmosfere sahip. Ön tarafında yer alan rahat oturma alanlarını boş bulursanız ilk yapmanız gereken şey oraya kurulmak olacaktır. Sonrasında lezzetli kahvelerini denemeye başlayabilirsiniz.


       Mekan ve konsept ikileminin en önemli kriterlerinden olan isim ve logo konusunda Black Ivory oldukça özgün ve başarılı. İsmini, Arabica kahve çekirdeklerini tüketen fillerin dışkısından ürettikleri kahveler ile tanınan "Black Ivory Coffee Company"den alan mekanın logosunda da bir fil figürü yer alıyor. Kendileri ise bu sebebi şu şekilde açıklıyor: "Bize ilham versin diye ismimizi dünyanın en iyi kahvelerinden biri olan ‘Black Ivory’den aldık. Neden mi? Çünkü iyi kahve içmek İzmirli'lere yakışır diyerek hep en iyinin peşinde olduk. Başardıkta..."
     Kahve gurmelerine, kahve severlere, kahveye yeni başlayanlara... kısacası her kesime hitap eden sıcacık bir yer olan Black Ivory kendini "Yeni Nesil Nitelikli Kahve" dükkanı olarak konumlandırırken oldukça geniş bir menüyle hizmet veriyor. Espresso bazlı kahvelerden 3. nesil kahve demleme yöntemlerine, dünya çaylarından special soğuk içeceklere, ev yapımı özel tatlılardan klasik lezzetlere kadar oldukça geniş bir yelpazeyi menülerinde bulmak mümkün. Black Ivory'nin ön plana çıkan ve bizim favorilerimiz arasına giren seçenekleri aklınızdaki en iyi lezzetlerden olmaya aday.


      Kahve sanatının en önemli oyuncusu olan espresso Black Ivory'de özel bir ilgiye tabii tutuluyor. Misafirlerine iyi kahve hazırlamak için uzun uğraşlar sonucunda en iyi çekirdeklerden espressonun aromatik kıvamını yakalayan mekanımız bizden tam not aldı. Tercihimizi "Chocolate Mint Mocha" ve "Orange Mocha"dan yana kullandık. Kahve, çikolata ve aroma üçlüsünün birbirine karışmadan, her yudumda kendini hissettiren ayrı ayrı lezzetleri doğru hazırlanmış bir kahvenin göstergesi olarak bizi mest etti.


    Diğer bir dikkat çeken kahve seçenekleri ise son zamanların popüler kahvesi Cold Brew! Uzun demlenme süresi ve soğuk içilmesi ile genellikle yaz aylarında tercih edilen Cold Brew, işletmenin uzun uğraşları sonucunda Black Ivory'e has bir lezzet yakalamayı başarmış. Bizim tattığımız Cold Brew 60 saat demlenme süresine rağmen diğer denediğimiz Cold Brew'lere oranla daha aromatik ve daha az acı olması yönünden ön plana çıkmayı başarıyor. İlk defa Cold Brew deneyecek olanlar için Black Ivory doğru bir adres olacaktır.


         Mekanın işletmecisi Yalın Bey'in tavsiyesi üzerine bizce Black Ivory'nin en iyi lezzeti olan "Medovik Pasta"yı denedik. İddia ediyoruz daha önce böyle bir şeyle karşılaşmış olamazsınız! Bal ve cevizin başrolde olduğu bir Rus pastası olan Medovik, Black Ivory'nin tabiriyle "Porsiyonu dev gibi gözüken ama bittiğinde 'daha yok mu' dedirten Alsancak'ın yeni starı!"


          Black Ivory, Dünya çaylarına ilgi duyanları mest edecek bir seriyi de ayrıca bünyesinde bulunduruyor. 1823 yılından beri Almanya'da aynı fabrikada üretimini gerçekleştiren ve kralların çayı olarak da bilinen "Ronnefeldt" markasını Black Ivory'de bulabilirsiniz. Deneme fırsatımız olmasa da keskin aromatik kokuları ve sunumlarının tatlılığı ile denenmesi gerekenler listesinde ilk sıraya yerleşti bile.


      Black Ivory'nin işletmecisi Yalın Bey'in hoş sohbeti ve samimi hizmet anlayışı, special lezzetleri ile oluşturdukları menü içeriği, dekorasyonlarında ön plana çıkardıkları ayrıntılar, rahat ve keyifli oturma alanları ile Alsancak'taki "en iyi alternatif" olmaya şimdiden aday. Daha bir ay önce açılmış olmasına rağmen kulaktan kulağa hızla yayılıyor gibi. Sizde bir an önce rotanızı Black Ivory'e çevirin ve bizlerin selamını iletin. 🤠🖐

Adres: Alsancak Mah. İrfan Boyuer Sk. No: 8/1 Alsancak / İzmir